Основни съвети за безопасност, които вашият екип трябва да знае.
Мотокарът е една от най-често използваните машини на работното място. Използват се за повдигане и транспортиране на товари бързо и прецизно. Въпреки, че мотокарите са обезопасени, съществува риск като с всяка индустриална машина.
Съвети за безопасност при работа с мотокар
Носете подходящо облекло. Операторите трябва да бъдат облечени с подходящо оборудване за безопасност, включително предпазни обувки, каска и яке или жилетка с висока видимост. Запознайте се с класа на машините. Обърнете внимание на класа на машините. Тъй като всеки тип има собствена структура, ограничение на теглото, скорост на движение, радиус на завиване и употреба, важно е да знаете вашето оборудване, за да следвате най-добрите практики за безопасност. Проверявайте ежедневно оборудването. Машините трябва да бъдат внимателно инспектирани преди всяка употреба. Препоръчват се ежедневни проверки, за да се идентифицират и регистрират всички проблеми или дефекти. Всяко оборудване, което изисква ремонт, никога не трябва да работи.
Препоръки за безопасност
Някои от препоръчаните проверки включват:
– Проверете за потенциални опасности;
– Уверете се, че вилиците са в добро състояние;
– Проверете за течове на вода, масло или радиатор;
– Проверете мачтата и предпазното покритие за повреди;
– Тествайте работата на спирачки, светлини, клаксон и волан;
– Проверете гумите и течностите като хидравлика, спирачка, двигател, гориво и охлаждаща течност.
Когато използвате мотокар, е важно да спазвате всички правила, знаци и разпоредби на работната площадка. Ето няколко най-добри практики, които ще ви помогнат да наблюдавате работната си среда и да защитите себе си и другите хора на работното място. Дръжте вилиците ниско до земята, за да осигурите ясна видимост напред. Ако товарът ограничи видимостта ви, работете с оборудването назад. Винаги се уверете, че имате добър изглед на стелажа, когато позиционирате товара.
Допълнителните най-добри практики
– Поддържайте 360° видимост.
– Внедрете система за маркиране на пода.
– Винаги гледайте в посоката на пътуване.
– Винаги осъществявайте контакт с очите с пешеходци и други работници.
– Използвайте огледала за обратно виждане, за да увеличите видимостта.
– Използвайте фарове, ако работите през нощта, на открито или в места, където е необходимо допълнително осветление.
Системата за маркиране на пода може да помогне за повишаване безопасността на работниците. Използвайте жълто, за да маркирате физическите опасности, като области, предразположени към падане или спъване, за да очертаете опасностите от пожар, пожарна техника и аварийни превключватели.
Следете капацитета на оборудването
Поставете пътни уреди и знаци в целия склад, за да държите пешеходците далеч от пътеките за машини, да водят мотокарите по безопасни маршрути и да подобрят общия поток на трафика. Бъдете наясно с капацитета на вашия мотокар и всички използвани прикачени устройства. Избягвайте товари, което надвишава противотежестта на мотокара. Претоварването може да е причина задните колела да се издигнат от земята и цялата машина да падне, което да причини нараняване на персонала и да повреди оборудването и стоките. Никога не транспортирайте хора. Не позволявайте на другите работници да се возят на оборудване с вас, освен ако в машината не е монтирана втора седалка. Не използвайте мотокара за повдигане на хора, тъй като са проектирани за превоз на товари. Ако трябва да повдигнете човек, използвайте само сигурна работна платформа и клетка. Обърнете внимание на стабилността.